Elektromagnetické ventily

Průmyslové elektroventily (zvané také elektromagnetické nebo solenoidové ventily) jsou ventily v nichž elektrický proud procházející cívkou (elektromagnetem) vyvolá otevření nebo uzavření ventilu (dvoucestné ventily) nebo přepínání průtoku mezi dvěma výstupy (třícestné ventily). Elektroventily mohou být přímo řízené (kdy síla vyvolané elektrickým proudem přímo otevírá nebo uzavírá ventil) a nepřímo řízené (kdy síla vyvolané elektrickým proudem přímo otevírá nebo uzavírá pomocný ventily, jehož otevření způsobí otevření nebo zavření hlavního ventilu).

Nabízené elektroventily jsou univerzální pro plyny i kapaliny. Korpus ventilu je vyroben z mosazi, pohyblivé jádro a pružina z nerezi, objímka jádra z nerezi nebo mosazi. Z hlediska funkce se jedná o ventily typu 2/2NC, 2/2NO, 3/2NC, 3/2NO (2/2 – dvě přípojky a dvě pozice ventilu, 3/2 – tři přípojky a dvě pozice ventilu, NC – normálně uzavřený – bez proudu v cívce, NO – normálně otevřený). Sortiment zahrnuje přímo řízené sedlové ventily, přímo řízené membránové ventily a nepřímo řízené membránové ventily. Nominální průměry ventilů od DN1,5 do DN25, přípojky s vnitřním závitem BSP od 1/8″ do 1″, pracovní tlak: do 40 bar (menší ventily DN1,5 – DN5), do 25 bar (vetší ventily DN10 – DN25). Typ těsnění (NBR, viton, EPDM) je nutné zvolit dle protékajícího média. Cívky k elektroventilům (montážní průměry 10 a 13 mm, napětí 12V, 24V, 110V, 220V) a konektory dodávány samostatně.

Elektroventily jsou hojně používány ve všech průmyslových odvětvích. Mohou být použity pro vzduch, inertní plyny, studenou a horkou vodu, páru (do 2,5 bar), minerální oleje, benzin, topný olej apod. Při volbě ventilu je nutné zohlednit: médium, jeho teplotu, viskozitu, teplotu okolí, průtok, maximální pracovní tlak, rozdílový tlak (rozdíly tlaků při uzavřeném ventilu). V případě pochybností kontaktujte Tubes International.

Elektroventily pro vysoké tlaky naleznete v kapitole HYDRAULIKA (VYSOKÉ TLAKY). Širokou škálu pro aplikace v pneumatice a automatizaci naleznete v kapitole PNEUMATIKA.

Elektroventily (servoventily)

"*" oznacza pola wymagane