• OILSTAR
  • kariera
  • KOMPENZÁTORY
  • ZAŠLI HODNOCENÍ
  • Zařízení pro komepltaci hadic
  • HYDRAULICKÉ VÁLCE
  • Hadice pro technické plyny
  • Bezodkapové spojky

Pryžové parní hadice a koncovky

Vodní pára má destrukční účinky. Může způsobit poškození zařízení, vážné zranění nebo smrt obsluhy. Pro zamezení tohoto rizika je potřeba správně zvolit hadici pro danou aplikaci a dodržovat pokyny pro instalaci a údržbu, skladování a požadavky vyplývající speciální pryžové hadice, kovové hadice a teflonové hadice.

Pryžové parní hadice

Pryžová hadice pro páru s koncovkami

Pryžové hadice pro páru jsou vyrobeny z vysoce jakostních pryžových směsí (hlavně EPDM) a v závislosti na pracovním tlaku jsou vyztuženy textilním nebo ocelovým opletem. Jsou navrženy pro práci s nasycenou parou o pracovním tlaku do 18 bar a teplotě do 210°C, a v některých případech také pro přehřátou páru do 232°C. Rozsah vnitřních průměrů pryžových parních hadic od 8 do 102 mm. Josu používány ve všech typech průmyslových instalací topné, technologické nebo čistící páry. Bezpečné používání těchto hadic vyžaduje montáž speciálních koncovek pro páru. V případě použití pro horkou vodu nesmí být teplota vyšší než 100°C.

Koncovky pro páru

Koncovky pro páru

Na pryžové hadice pro páru je potřeba používat speciální koncovky určené pro toto médium. Tyto koncovky se zesílenou konstrukcí jsou uchyceny na hadici speciálními montážními objímkami staženými šrouby. Tato konstrukce umožňuje průběžné dotahování objímek a kontrolu stavu hadice pod objímkou. Správná volba koncovek a objímek dle průměru a síly stěny hadice, správná montáž a pravidelná kontrola spoje mají zásadní význam na bezpečnost používání hadice s koncovkami.
Tubes International varuje před používáním pryžových parních hadic s nerozebíratelně zalisovanými koncovkami. Tento způsob montáže neumožňuje dotahování objímky během používání hadice a vzhledem k částečné degradaci pružnosti pryže může dojít k úniku média nebo dokonce k vytržení koncovky s katastrofálními následky!

Pistole a spojky pro páru

Pistole na páru

V instalacích vodní páry nachází uplatnění také různé příslušenství jako: speciální pistole a nástavce pro čištění parou, otočné a bezodkapové spojky, rychlospojky pro páru. Veškeré příslušenství musí být správně zvoleno s ohledem na odpovídající materiál těsnění odolného teplotě a působení páry a bezpečnosti práce s ohledem na požadované pracovní podmínky.