5 krátkých rad: 
Zjistěte, jak zvýšit výkonnost zpracování plastů

5 krátkých rad: Zjistěte, jak zvýšit výkonnost zpracování plastů

Granulat, formy wtryskowe

Průmysl plastů je jedním z nejdůležitějších odvětví v Česku. Největší roli hraje ve výrobě potravin (obaly), ve stavebnictví a automobilovém průmyslu, ale také v elektrotechnickém a elektronickém průmyslu. I když se v obecném povědomí plasty nespojují s pozitivním přínosem pro ochranu životního prostředí, v některých případech jejich nahrazením výrobků ze dřeva, kovu nebo skla dokonce dojde k 2x menší emisi skleníkových plynů a menší spotřebě energie v celém životním cyklu výrobků. Nelze si představit současný svět bez výrobků z plastů a zpracování tohoto materiálu na hotové výrobky lze vylepšit, což nepochybně ovlivní ekonomiku a ekologii tohoto podnikání.

Pokud chcete, aby proces zpracování plastů u vás probíhal co nejlépe, přečtěte si tento článek. Řadě nežádoucích incidentů lze předejít výběrem vhodných řešení z oblasti hadic a rychlospojek. Níže představujeme situace a aplikace, které se již úspěšně využívají při zpracování tohoto materiálu.

  • RADA I: Vyberte správnou hadici pro přenos granulátu, abyste předešli potížím s opotřebením stěn hadice a vzplanutím přenášeného média

Plasty jsou dodávány v podobě granulátu, který má vysoký koeficient tření. Aby se hadice během přenosu abrazivního materiálu neprotrhla příliš rychle, musí být vyrobena z materiálu odolného vůči takovým pracovním podmínkám. Takovým materiálem je polymer zvaný polyuretan (PU). V nabídce Tubes International máme široký sortiment odsávacích hadic odolných vůči opotřebení vyrobených z PU. Nejlepším řešením pro aplikace, kde dochází k přepravě granulátu plastů, jsou hadice série SMARTFLEX se sílou stěny 1,0 mm, 1,4 mm, 2,0 mm a 2,5 mm. Se sílou stěny se zvyšuje jejich životnost a odolnost vůči podtlaku. Nejdůležitější vlastností hadic SMARTFLEX z hlediska průmyslu zpracování plastů je antistatická vlastnost, která předchází vzniku elektrostatických nábojů při přenosu sypkých materiálů a tím eliminuje riziko vzplanutí.

Pro přenos granulátů doporučujeme také tlako-sací hadici z průhledného polyuretanu se spirálou z tvrdého PVC – LUISIANA PU ANTISTATIC. Stejně jako hadice SMARTFLEX, sníží poruchy způsobené opotřebením, proděravěním a prořezáním hadice transportovaným granulátem.

  • RADA II: Vyberte snadno montovatelnou hadici pro chlazení vstřikovacích forem

Výběr snadno montovatelné hadice pro chlazení vstřikovacích forem výrazně zkrátí čas potřebný k připojení hadice k instalaci a umožní její rychlé spuštění. Dobrým řešením je hadice CODAN, kterou lze rychle a snadno namontovat pomocí hadicových spon. Další možností jsou hadice INSTA-GRIP™ 300 nebo MULTI PUSH, které díky svému samosvěrnému efektu umožňují montáž bez jakýchkoliv dalších montážních prvků. Stačí, když je budete používat se speciálními koncovkami a spojkami s hadicovým trnem typu PUSH-ON.

  • RADA III: Namontujte specializované rychlospojky a díky profesionálnímu řešení se vyhnete poškození

Použití instalace složené z armovaných teflonových hadic a rychlospojek pro vstřikovací formy zaručuje bezporuchový provoz a jednoduchou montáž. Proč naše rychlospojky? Velký průtok vzhledem k malým vestavným rozměrům je hodný pozornosti, proto se velmi dobře uplatňují tam, kde je hustota kanálů vysoká. Navíc jsou kompatibilní s rychlospojkami předních světových výrobců. Použití těsnění z vitonu umožňuje práci při vysokých teplotách a s širokou škálou chemických sloučenin (například: minerální oleje, maziva, řada kyselin a zásad). Stojí za to se podívat také na širokou nabídku příslušenství pro vstřikolisy, například: můstky pro spojení chladicích kanálů ve vstřikovacích formách, hadicové koncovky, redukce a adaptéry.

  • RADA IV: V ohřívačích použijte vhodné vzduchové hadice a prodloužíte jejich životnost

V ohřívačích granulátu se používají vzduchové hadice pro foukání studeného nebo teplého vzduchu. K tomu můžeme použít hadice SILICONE 1 nebo SILICONE 2. Jsou určeny pro odvádění par, vzduchu a plynů za vysokých teplot (až 250 ° C, dočasně až 300 ° C). SILICONE 2 se skládá ze dvou vrstev skelných vláken pokrytých červeným silikonem. Hadice je také vyztužena vnitřní spirálou z ocelového drátu. K této skupině hadic patří také NEOPRENE 1, který se také skládá z vrstvy vláken (NEOPRENE 2 je složen ze dvou vrstev tohoto materiálu), ale v tomto případě je pokrytý neoprenem. Zvyšuje odolnost proti stárnutí, díky čemuž hadice pracuje déle, což zajišťuje bezpečnost a bezporuchový provoz.

  • RADA V: Řádně zabezpečte instalaci a vyhnete se ztrátám

Stojí za to se také podívat na problematiku temperování forem. Termostaty můžeme připojit pomocí spojek Camlock, které přispívají k urychlení procesu výměny poškozené části instalace. Tím se výroba nemusí na dlouhou dobu zastavit. Instalaci lze také zabezpečit pomocí hadic s armovanými koncovkami a použitím barevného kódování pro temperovací média, pak máte jistotu, že nezaměníte hadice.

Uvedené příklady použití a způsoby řešení možných problémů jsou jen některé ze zajímavých metod, které lze uvést, aby se zvýšila produktivita výroby.
Pamatujte: síla proudí přes hadice!